Ε.Μ.Θ.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

Δημοσίευση  Nikolas72 Κυρ Αυγ 21, 2011 1:53 am

Λίγες μόλις μέρες (7 Αυγούστου) μετά την συνέντευξή του ΥΕΘΑ στην Ημερησία σχετικά με την αύξηση της θητείας υπαναχώρησε πλήρως των θέσεών του αναλογιζόμενος το πολιτικό κόστος μιας τέτοιας απόφασης (συνέντευξη στο Real Fm 11/Cool.
Έχοντας θητεύσει στο Υπουργείο Εξωτερικών απέκτησε διπλωματικές ικανότητες ώστε να μπορεί να ελίσσεται . Παράλληλα η θητεία του δίπλα στο κ. Βενιζέλο τον βοήθησε να εμπλουτίσει τις ικανότητές του αυτές υιοθετώντας την μέθοδο του πρώην ΥΕΘΑ , αυτή δηλαδή των παχιών λόγων.
Μήπως όλα αυτά έρχονται για αναιρέσουν και την άλλη του δήλωση ότι δηλαδή θα άρει την εις βάρος των ΕΜΘ αδικίας , αναφορικά με την βαθμολογική τους εξέλιξη σε σχέση με τους Υπαξκους από μη παραγωγικές σχολές;
Μήπως τελικά χαρακτηρίσει τις προσδοκίες χιλιάδων ΕΜΘ , κατόπιν των δηλώσεών του στην Βουλή, «ως μονόπλευρη ανάδειξη ορισμένων προβληματισμών και ιδεών μου;»
Έντονή λοιπόν ανησυχία έχει κατακλίσει τις τάξεις των ΕΜΘ ο οποίοι για μια ακόμη φορά αισθάνονται ότι έγιναν ΠΑΛΙ το μέσο πολιτικής φαιδρολογίας και κομματικής εκμετάλλευσης. Όσο ο καιρός περνά χωρίς καμιά ουσιαστική εξέλιξη το παραπάνω σενάριο θα ενισχύεται. Οι ΕΜΘ αυτή την φορά έλπιζαν προς στιγμή πως ο ΥΕΘΑ ως νεος πολιτικός θα ήταν αλλιώς. Κρίμα …….όμως τώρα πια είμαστε ενωμένοι όσες προσπάθειες κι αν καταβάλλουν οι παπαγάλοι του κόμματος.
Το θέμα δεν έχει τελειώσει ….. περιμένουμε να μας διαψεύσετε , με πράξεις όχι με θεωρίες και αερολογίες, αν κι εγώ δεν είμαι καθόλου βέβαιος γι αυτό.
Nikolas72
Nikolas72

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Απ: Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

Δημοσίευση  CHIOSLANDER Δευ Αυγ 22, 2011 8:38 am

Ο νυν υπουργός, έχει πολύ λίγο καιρό στη θέση αυτή και μάλιστα μέσα στην περίοδο του καλοκαιριού - διακοπών. Λογικό έιναι να μην υπάρχει ακόμα πρόοδος στο εν λόγω θέμα. Ο Βενιζέλος, μας δικαίωσε στο θέμα της δικαιούμενης Μονιμότητας, αρά τα περί..΄. ''παχιών'' λόγων (στο θέμα συτό), δεν υσχύει. Βλέποντας και κάνοντας. Ας μην τοποθετούμεστε πολιτικά και... αντιπολιτευτικά υπέρ του ενός ή του άλλου δημόσιου λειτουργού, για κάτι που μέχρι στιγμής δεν έχει οριστικοποιηθεί. Μην ''πιάνουμε'' μόνο το κόμμα στο οποίο πιθανόν είμαστε αντίθετοι (όποιο κι αν είναι αυτό) και ''σιγή ιχθύος'' για το άλλο κόμμα (όποιο κι αν είναι αυτό)
CHIOSLANDER
CHIOSLANDER

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2011
Ηλικία : 49
Τόπος : ΧΙΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Με εκτίμηση

Δημοσίευση  Nikolas72 Πεμ Αυγ 25, 2011 6:31 am

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου αναφορικά με τους προβληματισμούς που παρέθεσα στο ανωτέρω κείμενο.
Ωστόσο δεν θα ήθελα να κουράσω κανέναν γράφοντας γεγονότα τα οποία είναι γνωστά σε όλους και επιβεβαιώνουν τις απόψεις μου , πάντα κατά την γνώμη μου φυσικά.
Θα τα αναφέρω λοιπόν ξανά , αν και είμαι βέβαιος πως οι περισσότεροι τα γνωρίζουν αλλά για λόγους που δυσκολεύομαι να κατανοήσω ( ή εν πάση περιπτώσει λόγο ευγενείας) κάνω ότι δεν καταλαβαίνω. Μάλιστα θα τα ξαναθυμηθώ διότι περνάν τα χρόνια και πρέπει να κάνω ασκήσεις μυαλού ώστε να μην πάθω Αλτζχάιμερ από την ακινησία που προσπαθούν να μου επιβάλλουν από τότε που γεννήθηκα. ΜΜΕ , σχολεία , κοινωνικά δρώμενα κ.α. πολλά εκπαιδεύουν από την δεκαετία του 80΄ νέους ανθρώπους απόλυτα κοιμισμένους.
Χάριν οικονομίας του λόγου θα χρησιμοποιήσω μιαν έκφραση που χρησιμοποιούσε συχνά ο Αριστοφάνης στις κωμωδίες του ( ελπίζω να μην τον μαλώσεις κι αυτόν) ώστε να αποδώσει με άκομψο ομολογώ τρόπο την φράση ΄΄ παχιά λόγια ΄΄. Ονόμαζε λοιπόν αυτούς τους σοφιστές παπαρολόγους και τα λόγια τους παπαρολογίες. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το βρεις στο έργο του ΝΕΦΕΛΕΣ όπου αναφέρει ως τέτοιον τον Σοφοκλή ( δεν κάνω τον έξυπνο μην με παρεξηγήσεις , απλά μου αρέσει να διαβάζω).
Αν λοιπόν θυμάμαι καλά το πρόβλημα των ΕΜΘ το δημιούργησε το κυβερνών κόμμα ( εγώ θα σου μιλήσω ξεκάθαρα όχι το ένα κόμμα και το άλλο). Το 1985 ξεκίνησε ο θεσμός των ΕΜΘ και ταυτόχρονα τότε ξεκινούσε σταδιακά η αποδόμηση της ελληνικής οικονομία. Για να ενισχύσουν λοιπόν το ΙΚΑ σκέφτηκαν πως θα ήταν πολύ ωραίο να προσλάβουν στρατιωτικούς και να τους εντάξουν στο ΙΚΑ ώστε να καλύψουν τα ελλείμματά του ( από τότε το είχαν χρεοκοπήσει κι ας κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν). Επιπλέον τους προσέλαβαν με την μέθοδο του συμβασιούχου αορίστου χρόνου διότι την εποχή εκείνη ήταν η πιο γρήγορη λύση για να προσλάβουν όποιον ήθελαν παρακάμπτοντας το Σύνταγμα.
Ήλθε λοιπόν η στιγμή να λύσουν το πρόβλημα που οι ίδιοι δημιούργησαν. Βέβαια ήταν σε γνώση τους πως τα δικαστήρια στο θέμα της μονιμοποίησης και του ΙΚΑ θα δικαίωναν τους ΕΜΘ ( ήδη δικαίωσαν τις καθαρίστριες στα υπουργεία) οπότε έκαναν μια πολιτική ντρίπλα και έσπευσαν να τα ρυθμίσουν. Δυστυχώς το θέμα του ΙΚΑ θα περάσει ακόμη αρκετός καιρός ώστε να λυθεί οριστικά διότι η γραφειοκρατία είναι απερίγραπτη.
Επίσης αν θυμάμαι καλά ο νυν Υπουργός ήταν πριν Υφυπουργός στο ίδιο Υπουργείο για 2 χρόνια? Συνεπώς δεν υπάρχει τίποτε να μελετήσει τα γνωρίζει όλα πολύ καλά και υπάρχουν συνάδελφοι στο περιβάλλον του που έχουν επεξεργαστεί το θέμα. Δεν περιμένω τίποτε τον Αύγουστο το κείμενο που έγραψα ήταν προσωπική εκτίμηση και πρόβλεψη. Εύχομαι να διαψευστεί. Άλλωστε το έχω γράψει αυτό.
Ελπίζω να μου μην μου απαγορεύεις την κρίση των πράξεων σε ανθρώπους τους οποίους πληρώνω αυτούς και τους συγγενείς τους (υπαλλήλους της Βουλής) εγώ , ο πατέρας μου , η μάνα μου και γενικώς το σύνολο του Ελληνικού Λαού εκ της συστάσεως του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Νομίζω πως είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου. Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς διέκρινες πολιτική χροιά σε αυτά που έγραψα αφού εγώ δεν ανέφερα πουθενά κάτι τέτοιο.
Μόνο μια εξήγηση υπάρχει …..

Για την φράση ΄΄Ας μην τοποθετούμαστε πολιτικά και... αντιπολιτευτικά υπέρ του ενός ή του άλλου δημόσιου λειτουργού ΄΄ έχω να αναφέρω τα εξής…
Ως Έλλην πολίτης είμαι πολιτικοποιημένος ως οφείλω ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΤΑΧΘΩ ΣΤΗΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΚΑΜΑΡΙΛΑ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΩ ( ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΤΑΖΑΝ). ΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΔΙΩΚΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ ( αυτή η απάντηση δεν αφορά εσένα αλλά αυτούς που παρακολουθούν την σελίδα).
Αναφορικά με την παπαρολογία του Βενιζέλου σε θέματα οικονομίας ελπίζω να μου επιτρέψεις να έχω καλύτερη άποψη και όποτε θέλεις το συζητάμε κατά περίπτωση. Νομίζω πάντως πως δεν χρειάζεται , διάβασε στον οικονομικό τύπο – τα λένε όλα.

Nikolas72
Nikolas72

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Απ: Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

Δημοσίευση  Admin Πεμ Αυγ 25, 2011 10:46 am

Συμφωνω στο περι γραφειοκρατιας σχετικα με το θεμα του Ι.ΚΑ!!Ειναι πραγματικα απαραδεκτοι!!!Υπαρχου νσυναδελφοι που εχουν αποστρατευτει κα ικαθυστερει η καταβολη της συνταξης εξ αιτιας αυτου του θεματος!!Μα τοσο δυσκολο ειναι να τακτοποιηθει σε συντομο διαστημα;
Οσον αφορα τις υποσχεσεις του υπουργου,για την ρυθμιση επιτελους του βαθμολογικου μας θεματος,ας κανουμε λιγο υπομονη!!!Ισως τον επομενο μηνα να εχουμε εξελιξεις!!
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2011

https://emth.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Απ: Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

Δημοσίευση  CHIOSLANDER Πεμ Αυγ 25, 2011 11:25 am

Στα προβλήματα - εκρεμότητες, ευθύνες έχουν όλοι και κυρίως όσοι κυβέρνησαν περισσότερο αυτή τη χώρα, μιας και στο χρόνο που είχαν, δεν έκαναν τις όποιες επεμβάσεις για την επίλυσή τους. Ο λόγος που έγραψα τα παραπάνω, ήταν γιατί σε πολλά μλοκς, υπήρχε και υπάρχει η τάση να αξιολογούμε τις ενέργειες του ενός κόμματος και να αφήνουμε στο ''απυρόβλητο'' το όποιο άλλο κόμμα ''εξουσίας'' , λες κι εκείνοι θα ενδιαφερθούν περισσότερο και θα πράξουν καλύτερα όταν θα ανέλθουν στην εξουσία.
CHIOSLANDER
CHIOSLANDER

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2011
Ηλικία : 49
Τόπος : ΧΙΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Απ: Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

Δημοσίευση  Admin Παρ Αυγ 26, 2011 9:16 am

Να πω μια σκεψη μου παντως.Η ατμοσφαιρα μυριζει εκλογες,με οτι αυτο συνεπαγεται σχετικα με το θεμα μας.....
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2011

https://emth.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Απ: Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

Δημοσίευση  CHIOSLANDER Παρ Αυγ 26, 2011 10:17 am

Δεν έχεις κι άδικο...
CHIOSLANDER
CHIOSLANDER

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2011
Ηλικία : 49
Τόπος : ΧΙΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κεραυνός  Εν΄ Αιθρία  Empty Απ: Κεραυνός Εν΄ Αιθρία

Δημοσίευση  Asmias Σαβ Αυγ 27, 2011 10:23 am

Αν έχει σκοπό να κάνει κάποιο θετικό βήμα ο Υπουργός σχετικά με το θέμα μας, πρέπει να κάνει κάτι άμεσα.
Αλλιώς θα μας πει στο τέλος "ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΜΑ" !!!
Asmias
Asmias

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης